Mindfulness - Bilinçli Farkındalık

Zen Taşlar

Mindfulness

"Bilinçli Farklındalık"

 Kişinin yargılamadan dikkatini şu anda bulunduğu iç-dış  deneyimlerle birlikte duygu ve düşüncelere bilinçli olarak yönlendirmesidir.

 

Bilinçli olarak dikkati yönlendirmek farkındalık alanının genişlemesine olanak sağlar. Genişleyen farkındalık alanı kişiye şu an hakkında daha fazla bilgi sağlamasına yardımcı olur.

Mindfulness -Bilinçli Farkındalık Tarihi

Bilinçli Farkındalık, 2500 yıldan uzun bir süre önce, çoğunlukla Hindu ve Budist (Hinduizmin bir dalı olduğuna inanılan) kökenleriyle bilinir.

 Kökeni Hinduizm ve Budizm'den bilinse de, uygulamanın kendisi dünyanın her yerinde çeşitli biçimlerde bulunabilir. Mindful yaşam şeklinin nazik ve kapsayıcı görüşü birçok dinlerin özünde hâlâ bulunabilir.

Hristiyanlıkta iyi bilinen bir örnek, uygulama kitaptan çok daha eski olmasına rağmen, "Tanrı'nın Varlığını Uygulama" (Lawrence, 2004) adlı kitabında "Kutsal Ruh" un farkında olduğunu vurgulayan Kardeş Lawrence olabilir.

Ayrıca İslama göre, "Murakabah" da görüldüğü gibi, Allah'ın her zaman izlediği sürekli bir farkındalığa sahip farkındalığı vurgular (Al-Jawziyyah, 2016).

Genel olarak farkındalık, dikkatli olma niyetine bağlı olarak farklı kavramların farkındalığını vurgulayan eski bir uygulamadır.

Bazı yorumcuların farkındalık tarihinin Budizm ve Hinduizm'e indirgenmemesi gerektiğini, çünkü farkındalığın Musevilik, Hıristiyanlık ve İslam'da da kökleri olduğunu iddia etmeleri önemlidir

(Trousselard ve diğerleri, 2014).

 Farkındalık uygulamaları çok uzun zamandır var.  Jon Kabat-Zinn'in farkındalık kavramıyla bu kadar geniş bir şekilde bağlantılı olmasının nedenlerinden biri, genel olarak “ yaklaşık 40 yıl önce seküler bir çağ için Budist tefekkür uygulamalarını yeniden tasavvur etmiş” olarak kabul edilmesidir (Booth, 2017). Batı dünyasındaki şu anki popülerliğinin en azından büyük bir kısmını Dr.Kabat-Zinn'in MBSR üzerine çalışması üzerine olduğunu söyleyebiliriz. (Shea, 2018). 

Kabat-Zinn, Thich Nhat Hanh dahil olmak üzere birkaç Budist öğretmeninin gözetiminde farkındalığı öğrendi ve üzerinde çalıştı.

Bu ona, 1976 yılında MBSR'yi geliştirmek için Batı bilimiyle bütünleşen  Doğu temeli verdi.

Batı bilimiyle bu bütünleşme ile Kabat-Zinn, Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Farkındalık Merkezini ve Farkındalık Temelli Profesyonel Eğitim ve Öğretim Oasis Enstitüsü'nü kurdu.

Burada Kabat-Zinn , stresi azaltmayı amaçlayan sekiz haftalık bir program olan Mindfulness Temelli  Stres Azaltma (MBSR) programını geliştirdi

MBSR, başka bir farkındalık temelli terapi programı olan Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT) için bir ilham kaynağı oldu . Bu terapi, Majör Depresif Bozukluğun tedavisine yöneliktir.

Referanslar

  • Instagram Sosyal Simge
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 9:00 - 20:00

​​cumartesi: 8:00 - 20:00

Brain Goals Psikoloji

Telefon : 05525932193

Email: braingoalspsychology@gmail.com

Adres : Bağdat Caddesi 249/A Blok,caddebostan , 34728 Kadıköy/İstanbul

İSTANBUL / TÜRKİYE

© 2018 by Brain Goals Psychology. Proudly created with Wix.com