top of page
Coronavirus_edited.png
CORONA ile 
MÜCADELE
Kız Kuru Ground yatarken

Korona Bizi Nasıl Değiştiriyor…

 

Dünya genelinde yaşanan korona salgını Türkiye’ye de bu hafta uğradı. Peki halkımız Korona ile mücadele ne denli tedbirli davranıyor. Bugün butik bir markete gittiğimde gördüğüm tablo beni düşündürdü. Haberlerde alınması gereken önlemlere ne kadar uyuyoruz? Durumun ciddiyetinin farkında mıyız? Özelikle 65 yaş üstü kişilerin çıkmaması veya kurallara uyarak çıkması gerektiğini tüm sağlık çalışanları tarafından sosyal medyalarda duyurusu yapılıyorken Maalesef markette karşılaştığım manzara 65 yaş üstü kişilerin daha fazla dışarda olması, 1 metre kuralına uymadan ve gerekli tedbirleri almadan stok alışverişi yapmasıydı.

Bunun üzerine bu konuya dair neler yapmamız gerektiğini özellikle sosyal izolasyon tam olarak nedir ve Korona Virüsün ruhsal açıdan bize getirdikleri ile nasıl başa çıkabiliriz sizlerle paylaşmak istedim.

 

SOSYAL

İZOLASYON

 

Kendini izole etmen binlere kişiyi koruman demektir.

 

Ülkemiz birlik ve yardımlaşma da özellikle kriz dönemlerinde daha duyarlı hale gelmektedir. Korona virüsünün oluşturduğu kriz bizlere birlik olmamızı ve sosyal izolasyonun kaç hayat kurtaracağını söyleniyor. Buna ek olarak Güney Kore’de yaşanan olayı sizlere bahsetmek istiyorum. 18 şubat da Güney kore virüsü kontrol aldık duyurusu halkı sakinleştirmişti ancak 31. Vakanın testlerden kaçarak üyesi olduğu Shincheonji Klisesine giderek kalabalık ortamlarda bulunması üzerine 1000 kişiye daha virüsü yaydığı söylenmiştir. 1 kişin 1000 kişinin sağlığı ile oynadığını ve covid-19 şakaya gelmeyecek bir salgın olduğunu görülmüştür. Vaka 31 bizlere sosyal İzolasyonun ne kadar önemli olduğunu tekrar gösteriyor.

 

İzolasyonu kendiniz için değil Çevreniz için yapmalısınız. Virüsün kuluçka süresi 14 gün fakat kuluçka döneminde de bulaşma riski mevcuttur. Bu süreçte bana bir şey olmaz deme! Birlik ve bütünlüğün korunması gereken bir süreç içindeyiz. Bütün sağlık çalışanları şuan bizler için bütün izinlerini feda ederek çalışmakta ve bizlerin desteğine ihtiyaçları var. Gerekli olmadığı sürece dışarı ile temastan uzak şekilde evde kalmanızı tavsiye ediyorum.

Bİ FIRSAT OLSA YAPACAĞIM….

 

İşte şimdi tam zamanı …..

 

Hani hep yapmak istediğiniz ama boş vaktiniz olmadığı için yapmadığınız şeyler varıdır.

Hadi bunları listesini yapalım ve evde kaldığımız süreçte yaşamımı olumlu yönde ilerlemesi için eksiklerimizi tamamlayalım. Doğa ana bize çok güzel bir zaman fırsatı sundu evde kaldığımız süreçte içe dönerek kendimizi dinlenmeye alabilir ve yaşamımızı tekrardan düzenleyebiliriz.

Sizlere listeniz için birkaç fikir sunuyorum.

· Dolaplarınızın düzenini tekrar gözden geçirin

· Yarım kalan kitaplarınızı bitirme fırsatı

· Ünlü yazarların, şairlerin veya bilim adamların hayat hikayelerini araştırın

· 45 dakika egzersiz günlük listenizde mutlaka olmalı (şuan intagramda canlı yoga – egzersiz dersleri veriliyor)

· Resim yapın

· Puzzle sevenler için çok güzel bir fırsat

· İzolasyon sürecinde uyku düzenini ihmal etmeyin

· Görüşmeye fırsat bulamadığınız akrabalarınızı veya dostlarınızı arayın

 

 

                                     KORONA VİRÜSÜ KAYGISI

 

                                                    Bilinmeyen, korkuyu bilinenden daha fazla tetikler…

 

 

Korona Pandemisinin bize getirdiği bilinmezlik ile birlikte Kaygı ve Stres seviyelerimiz yükselmektedir.

 

Bu süreçte insanların yapabileceği ilk şey güvenilir bir bilgi kaynağı bulmak ve sadece bunu takip etmek. Bu onları söylentilerden yalıtacak ve net bir resim elde etmelerine ve işlerin nasıl değiştiğini görmelerine yardımcı olacak.

 

 

 

İkincisi, çok basit bir risk analizi yapabilirsiniz,

 

· Risk altında olduğumu düşünmek için herhangi bir neden var mı?

 

· Bulunduğum süreçte , hasta kişiler ile temasa geçtiğim durumlar var mı?

 

Bu sorularla durumu gözden geçirmek duygularımı ve düşüncelerimi anlamamıza yardımcı olur.

 

Yapabileceğiniz üçüncü şey, en etkili şekilde yapabileceğiniz birkaç şeyin neler olduğunu anlamak için basit bir risk yönetimi yapmaktır.

Bu güvenilir kaynaklara giderseniz,

· Ellerinizi her temasdan sonra gerçekten iyi yıkamanız gerektiğini

· Grip olan birinden uzak durmanız gerektiğini.

· Ateş ve kuru öksürük varsa gerekli sağlık kuruluşlarına maske takarak gitmenizi

· Dirseğinize doğru öksürerek ve tek seferlik mendilleri kullanmak

· Sosyal izolasyon ile insanlar için bir risk kaynağı olmaktan kaçınmalısınız.

 

Bu üç şeyi yaparsanız, ihtiyacınız olan bilgilerin çoğunu elde edersiniz ve sorumlu bir rol oynamanıza ve tüm bunların üstesinden gelmenize olanak tanır.

 

Son olarak eklemek istediğim toplumun birlik ve beraberlik içinde birbirine destek olmasıdır. Stres ve korku içinde olan kişilere sevgiyle şefkatle yanlarında olarak endişelerinin azalmasına yardımcı olmak toplumumuzun bu süreçte en iyi destek sağlayabileceği yoldur.

 

 

 

Uzman Klinik Psikolog Buse Göçmen

kıyamet portresi
Saat
bottom of page