top of page

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her gülüşünüzde, kafanızda

küçük bir parti olur.

   Bilim, gülümsemenin yerinde ve uzun vadede sağlığınızı ve mutluluğunuzu artırdığını - belki de daha uzun yaşamanıza yardımcı olacak noktalara kadar - gösterdi. Gülüşün, çevrenizdeki insanlara da fayda sağlar.

Gülümseyen Beynini Nasıl Değiştirir?

   Gülüşünce beynin nöropeptidleri serbest bırakır. 100'den fazla nöropeptit vardır. Nörotransmiterlerden farklıdırlar ve  işlevleri çeşitli ve karmaşıktır . Basitleştirmek için, nöropeptitler, hücrelerinizin neredeyse tüm işlemlerini ve hücrelerin birbirleriyle iletişim kurma şeklini düzenleyen sinir proteinleridir. Nöropeptitler, beyninizi, bedeninizi ve davranışınızı analjezi, ödül arama, gıda alımı, metabolizma, üreme, sosyal davranışlar, öğrenme ve hafızadan stresi azaltmaya , uykuyu desteklemeye ve  ruh halini yükseltmeye kadar pek çok ana yolla etkiler .  

Nöropeptitler, tüm vücuda mesajlaşmayı kolaylaştırdığından, keşifleri, bilimin aklın işleyişini beden süreçlerine bağlamasına izin verdi. Diğer birçok şey arasında, nöropeptitler vücudunuza mutlu, üzgün, kızgın, depresyonda, heyecanlı veya başka bir duygusal durum olup olmadığını söyler.

Beyniniz ayrıca , yüzünüzde bir gülümseme yanıp söndüğünde, dopamin, endorfin ve serotonin dahil olmak üzere iyi hissettiren nörotransmiterleri serbest bırakır . Bu beyin kimyasalları, kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı düşürerek sinir sisteminizi sakinleştirmeye yardımcı olur.

Dopamin beyin enerjisini, motivasyonunu, acelesini verir ve alışkanlık değişikliği için gereklidir. Endorfinlerağrı algınızı azaltır ve vücutta morfininkine benzer pozitif, öforik bir his tetikler. Serotonin  birçok farklı rol oynar, ancak önemli hissettiğinizde ve genel ruh halinizi kontrol ettiğinizde güven molekülü ve akan olarak düşünülebilir.

Gülümsemenin Kanıtlanmış Yararları

Gülümsediğinde daha çekicisin.

Araştırmalar , gülümseyen insanların başkaları tarafından daha çekici, güvenilir, rahat ve içten göründüğünü göstermiştir. Gülümseyen bir yüz görmek, beyninizin duyusal ödülleri işleyen bölgesi olan orbitofrontal korteksi harekete geçirir. Bu, bir gülümseme gördüğünüzde beyninizin ödüllendirildiğini gösterir .

Gülümseme stresi azaltır.

Bir deney , katılımcıların kalp atışlarını yükselttiklerini, gülümsemeleri söylendiğinde daha hızlı normale döndüklerini gösterdi. Bilim, gülümsemenin kortizol seviyelerini düşürdüğünü ve daha iyi hatırlamanızayardımcı olabileceğini göstermiştir .

 

Gülümseyen olmak ruh halinizi yükseltir.

Nörokimyasallar ve peptidler serbest bırakıldığı için yüzünüze bir gülümseme koymak vücudunuzu ruh halinizi yükseltmek için kandırabilir. Dopamin, endorfin ve serotonin  ruhlarınızı yükseltir ve sinir sisteminizi sakinleştirir.

Gülümseyen bulaşıcıdır.

Gülümsemek sadece ruh halinizi yükseltecek güce sahip değildir, aynı zamanda çevrenizdeki insanların ruh hallerini kaldırabilir. Beyniniz otomatik olarak ve bilinçaltında , başkalarının yüz ifadelerini duygusal empatinin bir parçası olarak taklit eder . Bir yüz ifadesi gördüğünüzde, beyninizdeki bu ifadeyi yeniden anlamak için yeniden yaratırsınız. Bu alır bilinçli çaba gülümsüyor size geri birinin en gülümsemeye değil. Devam et. Dene.

Gülen, bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Gülümseme genel sağlığınızı da güçlendirebilir. Gülümseyen davranışı bağışıklık sisteminizi güçlendirir çünkü daha az kortizol ve daha mutlu nörokimyasallarla daha rahat olursunuz. Bir çalışma  bile gülümsemenin vücudunuzun hastalıklarla savaşmak için beyaz kan hücreleri üretmesine yardımcı olduğunu buldu.

  

Sahte Bir Gülümsemenin bile Faydaları Var

TAMAM . Ya mavinin ötesinde hissediyorsanız ve gülümseyecek bir şeyiniz olmadığını düşünüyorsanız?

Sahte yap. Doğru. Sınırlı araştırma ( burada  ve burada ), hala yararları olduğunu göstermektedir.

Göre Yüz Görüşleri Teorisi , yüz ifadeleri kullanılan senin iskelet kaslarının geribildirim duygu ve davranışlarını düzenleyen bir nedensel rol oynar.

Temel olarak, iki tür gülücük vardır. Bir fotoğraftaki gibi veya kibar olduğunuzda zorunlu bir gülüş, gülümsemeyi şekillendirmek için sadece ağzı kullanır. Duchenne gülüşü denilen spontan, gerçek bir gülümsemede, ağız kasları ve gözlerin etrafını saranlar birbirine geçer.

Deneyler, sahte gülümsemelerin bile daha düşük kalp atışları ürettiğini ve stresi azalttığını buldu.

… Suratımızdaki bilgi, sadece zihnimizde neler olup bittiğinin bir işareti değildir. Bir anlamda, aklımızda olan budur. ”

 Daha Uzun ve Daha Mutlu Yaşamanıza

Yardımcı Olabilir Mi?

Bir kişinin gülümsemesinin yoğunluğunun, yaşamlarının memnuniyetini ve ömrünü tahmin etmesine yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar vardır.

Bir  çalışmada , araştırmacılar 1952 oyuncu sicilinden 230 Major League Baseball oyuncunun gülümsemesini analiz ettiler. Headshots oyuncuların kartlarından büyütdükten sonra, araştırmacılar gülümsemelerini değerlendirdiler - onları “gülüş yok”, “kısmi gülüş” ve “Duchenne gülüşü” olarak sınıflandırdılar.

Daha otantik gülümsemeleri olan oyuncuların sadece kısmen gülen veya sırıtan olmayanlara göre daha uzun yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğunu buldular. Ortalama olarak, gülümsemeleri olmayan oyuncular, kısmi gülümsemeler sergileyenlerin tam iki yıl altında 72.9 yıl yaşadılar. Tam gülümsemeleri olanlar 79.9 yıl yaşadı.

Yıllık fotoğraflara bakarak benzer bir çalışmada , bilim adamları 1958 ve 1960 yıllarında kolej yıllığı fotoğraflarını çeken 114 kadının gülüşünü kodladı. Genç kadınların üçü gülmedi, 50'si Duchenne gülüşü, 61'i nezaket gülümsedi.

Orijinal gülümseme grubunun evlenme ve evlenme olasılığı daha yüksekti ve üniversite fotoğraflarının çekilmesinden 30 yıl sonra fiziksel ve duygusal iyilik hallerinde daha yüksek puan aldı.

Bu çalışmalar küçük ve izole edildi, fakat - seninle ilgilenmiyorum - gülümsemeye devam edeceğim!

mavi smile.png
Mutlu Çocuklar
Mutlu Gençler
bottom of page